Něco o graffiti

9. dubna 2007 v 12:32 | já
Gryffiti,Piece a Tag KDE SE VZALO
Graffiti vzniklo v 70. letech 20. století v ulicích města New York. Asi nejrozšířenější "pravda" o vzniku tohoto kulturněvýtvarného směru je ta o newyorském pošťákovi, který si značil cestu jednoduchým podpisem TAKI 183. Dělal to s takovou vervou, až se obyvatelé New Yorku začali zajímat, co TAKI 183 znamená. Po vzoru mladého pošťáka se pak spousta mladých lidí chopila sprejů a graffiti se rozvinulo až do podoby, v jaké ho známe dnes. Netrvalo dlouho a někteří writeři se dostali až do nejprestižnějších newyorských galerií.
ZAČÁTKY U NÁS
V České republice se dá vznik graffiti odhadnout poměrně přesně. Po roce 1989 se u nás začaly objevovat první throw-upy a tagy převážně od zahraničních sprejerů, které přilákaly nově otevřené hranice. Za prvního českého writera je považován ostravský MANIAC, ale centrem českého graffiti se stala Praha, jež má vše, co writer potřebuje: rozlehlá sídliště, labyrint ulic a metro. První pražské crew jako CSA, CSB a později TCP nebo NNK se skládaly z několika nadšenců, kteří nežili ničím jiným. V graffiti našli svou vlastní kulturu a životní styl.
KDO JSOU TOYS?
Mezi writery panuje rivalita. Když někdo zkušenému writerovi přejede jeho piece sprejem, může z toho mít problém. Mladí sprejeři - toys - proto ty starší většinou raději respektují a tiše se od nich učí. Dřív například bývalo normální brát toyům barvy, dnes už to tak není. Sprejerský rady pro začátečníky: 1)Kup si dobrou barvu. jsou spreje specialně na graffiti. Protože je malování graffiti většinou ilegální,jsou spreje těžce k dostání. Můžeš se na to zeptat lidí který se sprejestvým mají skušenosti. 2)Barva musí dobře krýt. Musí se s ní podařit široký tah a sprej musí stříkat pod správným tlakem. 3)Kepy,to jsou ,uzávěry sprejů,jsou velmi důležité. Když je sprej ucpaný,nemůže vůbec nebo jen špatně stříkat. 4)Kepy můžeš koupit samostatně a vyměňovat je. Pořiď si jich pár do zásoby. Nejsou drahý. 5)Kepy se dělaj s otvory různej velikostech. Od velmi úzkých pro jemnou práci až po velmi široký pro velký plchy. 6)Mysli na svý plíce,barva je jedovatá. Nevdechuj ji nos ochranou roušku a taky pozor na oči. 7)Nejlíp se stříká na hladký neporézní povlaky. 8)V některých městech najdeš takzvaný Hall of Fame. Je to místo většinou náměstíčko,který je ohrazený zdma nebo dřevěnýma stěnama na ty se malovat smí. Tam se můžeš Setkat i s jinýma sprejerama. 9)Sprejeři uznávaj jistý zásady čestnýho chování jako například:Je absolutně zakázaný přestříkat práci někoho jinýho. Taky samozdřejmě neprozradí vzájemně svý jména když je chytnou! 10)Sprejeři pracují často v (kamarádských) skupinách. Uvnitř tý skupiny panuje jistý druh hodností. Kdo si nejvíc troufá a maluje nejleší a nejhezčí obrázky má nejvíc práv. 11)Každej sprejer má svou přezdívku nikdy nenastříká svouje pravý jméno. 12)Nemaluj na nebezpečný místa,blízko kolejí ¨,v metru nebo na vysokých ,těžkopřístupných místech.
Sprejerskej slovník :
BOMB- rychle udělané graffiti CAP- tryska na sprej(fat cap dělá širokou stopu,outline cap tenkou) CAN- plechovka spreje s barvou CREW- skupinka 2 a wíce writerů END TO END- je pomalovaný vagon FRESH- nowáczek mezi profíky GRAFFITI- pochází z italštiny a znamená nápis CHARACTER- nakreslená postava JAM- setkání writerů PANEL- graffiti pod okny vagonů PIECE- jedna graffiti práce PRODUCTION- graffiti která na sebenavazují SKETCH- náčrt,skica.. TAG- podpis writera TOY- amatér,začátečník WHOLE CAR- je piece přes celý vagon wčetně oken WHOLE TRAIN- je zabarvená celá souprava nebo vlak WRITER- to je sprejer XEROXBOY- to je sprejer,který napodobuje styl druhých ZBOMBIT NĚCO- udělat někde piece nebo tag CHROM- normal dvoubarevnej tag..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 JaNuLiEnKa JaNuLiEnKa | Web | 9. dubna 2007 v 20:31 | Reagovat

Luciusku fakkkt moc dekuju za komentik celkem sem se u neho bavila :D:D:D.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama